Orosz hackerektől próbálják megvédeni a magyar választási rendszert
Mintegy 1,4 milliárd forintot költhetnek el arra, hogy informatikai szempontból biztonságosabb legyen a magyarországi EP-választás.
Mintegy 1,4 milliárd forintot költhetnek el arra, hogy informatikai szempontból biztonságosabb legyen a magyarországi EP-választás.
A FireEye kiberbiztonsági cég jelentése szerint valós volt a félelem, hogy az oroszok megpróbálják majd befolyásolni a májusi uniós választást.
Oroszországi hackerek dezinformációs kampányt folytattak a Donald Trump kampánycsapatának tagjai és oroszok közötti esetleges összejátszást vizsgáló, Robert Mueller vezette különleges bizottság bizalmas információi alapján, amelyeket a 2016-os elnökválasztási folyamatba történt beavatkozással vádolt orosz Concord Management and Consulting cég amerikai ügyvédjeinek bizonyítékként adtak át – közölte a Mueller-bizottság hivatala.
A 2016-os amerikai elnökválasztás idején Moszkva feltételezhetően valamennyi közösségi médiumot igénybe vette a választás befolyásolására - állítja két jelentés, amelyből hétfőn kerültek nyilvánosságra részletek az amerikai sajtóban. Az egyikben arról is szó esik, hogy a hackerek napjainkban is gőzerővel dolgoznak.
Sorra jelentik be a nyugati hatalmak, milyen orosz ügynököket kaptak rajta országukban. A moszkvai taktika változott: már nem is cáfolnak, inkább nevetségessé próbálják tenni a Nyugatot – írja a HVG hetilap.
Újabb orosz hackertámadási kísérleteket leplezett le az amerikai félidős választások közeledtével a Microsoft, a szoftveróriás közlése szerint a támadások célpontjai amerikai politikai intézmények voltak.
Orosz hackerek törtek be amerikai áramszolgáltatók számítógépes rendszereibe tavaly, akár áramszüneteket is okozhattak volna – jelentette hétfőn a The Wall Street Journal című napilap az amerikai belbiztonsági minisztérium (DHS) tisztviselőinek tájékoztatására hivatkozva.
A korábbi néhány típusnál jóval többfajta routernél találták meg azt a sebezhetőséget, melyet kihasználva vírussal fertőztek meg világszerte több százezer eszközt. Egyenesen a felhasználóra vadásznak.
Már a legismertebb amerikai nyomozóhivatal is figyelmeztetést tett közzé a – vélhetően orosz hackerek által – világszerte támadott wifi routerek ügyében.
Biztonsági szakemberek szerint 54 ország mintegy 500 ezer routerét fertőzték meg orosz hackerek. A vírusnak egyelőre nincs tökéletes ellenszere, viszont védekezni lehet ellene.
A Cisco értesülései szerint félmillió routert és egyéb eszközt fertőztek meg hackerek, hogy nagyszabású kibertámadást indítsanak Ukrajna ellen. Állítólag júniusban tervezik végrehajtani.
A brit és amerikai hírszerzés közös nyilatkozatban arra figyelmeztet, az orosz hackerek az internetes forgalmat bonyolító eszközökbe próbálják "beenni" magukat.
A belbiztonsági minisztérium kiberbiztonságért felelős vezetője közölte egy televíziós interjúban, hogy valóban behatoltak az amerikai választási rendszer számítógépeibe a 2016-os elnökválasztás idején.
Megfélemlítésül és trójai falóként szolgálhat, hogy Oroszországból NATO-katonák mobiljait hackelik. Időben észrevették az akciókat, így léphetnek ellene.
Bár szombaton, a G20-on még arról volt szó, hogy az USA és Oroszország "kiberbiztonsági együttműködést köt", és azt Trump "áthatolhatatlannak" nevezte, az amerikai elnök vasárnap már azt írta, hogy ez megvalósíthatatlan.
A francia elnökké választott Emmanuel Macron kampánystábját orosz hackertámadások érték, de egy okos trükk révén a csalókat saját fegyverükkel győzték le.
Az USA katonai hírszerzésének egykori főnöke elfelejtette bevallani azokat a jövedelmeit, melyet orosz cégek fizettek neki beszédek megtartásáért. Az amerikai sajtó a hétvégén részletesen ismertette, hogy Michael Flynn tábornok nem volt egészen őszinte ezen a téren sem.
Az orosz állami média francia nyelvű híradásaiban nem kímélik azt a jelöltet, aki a felmérések szerint lenyomná a nacionalista Le Pent: Emmanuel Macront az orosz hírekben a meleglobbi támogatja, ő maga pedig a bankok ügynöke. De a független jelölt kampányfőnöke szerint újabb és újabb hackertámadásoknak is ki vannak téve a Macron-csapat szerverei.
Kézzel akarják megszámlálni a Hollandiában március 15-én tartandó parlamenti választások voksait, kizárva annak lehetőségét, hogy hackerek esetleg manipulálják az automata szavazatszámláló-rendszereket.
Az oroszok az Egyesült Államok mellett legalább kéttucat más országban is megpróbálták befolyásolni a választási folyamatot egy amerikai hírszerzési vezető szerint.